Srovnávání jako iluze, která nás odvádí od naší jedinečnosti

10.06.2022


Každý člověk přišel na svět ve své ryzí podobě, ve své jedinečnosti, ať se to týká vlastností, schopností, dovedností či fyzického vzhledu.

Avšak vlivy společnosti, výchovy, průmyslu, médií atd. nás od naší ryzosti postupně odváděly a uváděly nás v zapomnění, kdo jsme a kým jsme. "Musíš být rychlejší, jinak se ti budou spolužáci smát, nebreč, jsi přeci chlap, jsi moc citlivý/á, měla bys zhubnout, máš celulitidu, musíš všem vyhovět", a mohla bych pokračovat.

Jenže všechny změny či chování, ke kterým se uchýlíme kvůli někomu jinému (přátelé, spolužáci, partner), nás uspokojí pouze dočasně a postupně si stejně přijdeme na to, že se uvnitř cítíme prázdní a vyčerpaní, neboť jsme dělali vše pro to, abychom se zalíbili druhým, ale nic pro sebe, pro to, co je v souladu s námi, našimi vnitřními pravdami, hodnotami, přáními a potřebami. To se v nás samozřejmě ukládá a následně s tím býváme konfrontováni.

Buďme tedy sami za sebe a nesnažme se s druhými srovnávat a upravovat svou autentičnost. Milujme se takoví, jací jsme a ve své přirozené kráse.

Přišli jsme sem naprosto jedineční, abychom se doplňovali a přispěli ve světě tím, čím můžeme přispět právě jen my. Nechtějme být jako někdo jiný, nechtějme být někým, kým nejsme a žijme svůj život - šťastně, v přijetí své jedinečnosti ve všech jejích podobách. A pak věřme, že pokud budeme šťastní sami se sebou, budeme pomáhat tvořit i šťastný svět, neboť zášť, závist, nepřejícnost a jakékoli další nízké projevy v něm nebudou mít místo.


"Chceš-li být šťastný, nesrovnávej a neobviňuj."

~Sri Chinmoy~


S láskou

Jana Vaňková